Debut cu victorie pentru Oțelul în noua ediție de L3

449

SC Oțelul a început campionatul Ligii a treia cu o victorie, în deplasare. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 2-1, la pauză 2-0, pe terenul celor de la CSM Pașcani. Cele două goluri ale gălățenilor au fost marcate de Pleșa, în minutul 27, și Matei, în minutul 41.

Alexandru Ciobanu a început jocul de la Pașcani cu formula: Preda – Stoian, Puțanu, Ghiocel, Manău – Pleșa, Crihană, Zărnescu, Munteanu – Matei, Grădinaru. Au mai jucat: Dima, Bordieanu, Pop și Avram. În jocul de la Pașcani pentru echipa de seniori a Oțelului au debutat Bogdan Zărnescu, 17 ani, Mădălin Grădinaru, 16 ani, și Filip Dima, 18 ani, toți trei jucători proveniți de la Centrul de Copii și Juniori al clubului.

Pentru formația gălățeană urmează o săptămână cu două jocuri. Miercuri, 28 august, de la ora 17.30, Oțelul va juca meciul de debut în Cupa României, la Focșani, cu cei de la CSM, joc ce se va disputa în turul trei al competiției KO, iar sâmbătă, 31 august, de la ora 19.00, pe stadionul Oțelul, se va juca derby-ul municipal Oțelul – CSU Dunărea de Jos, în etapa a II-a din Liga a III-a.