Oțelul, eliminată din Cupă în reprizele de prelungiri

298

Marți și miercuri s-au disputat meciurile din turul trei național din Cupa României. După eliminarea celor de la CSU Dunărea de Jos, câștigătoarea fazei județene, Galațiul a rămas în competiție cu o echipă, SC Oțelul. Cei de la Oțelul au intrat direct în turul trei și au jucat pe terenul colegei de serie din Liga III-a CSM Focșani.

Pentru a se decide echipa calificată în turul patru al competiției KO în jocul de la Focșani a fost nevoie de două reprize de prelungiri ca cele două echipe să fie departajate. După cele 90 de minute prevăzute inițial socrul a fost 1-1.

Oțelul a condus prima, în minutul 24 Marius Matei a deschis scorul, 1-0 pentru Oțelul a fost și scorul pauzei. Cei de la Focșani au egalat în finalul jocului, minutul 89, din lovitură de pedeapsă transformată de Ciprian Petre.

În prelungiri formația din Focșani a mai marcat de două ori, în minutul 99 Mădălin Predoiu a trecut în avantaj pentru prima oară în jocul de miercuri formația din Focșani, iar în minutul 109 Cătălin Costin a stabilit scorul final, 3-1, cu un șut de la distanță.

Pentru SC Oțelul urmează al doilea joc oficial al săptămânii, sâmbătă, 31 august, de la ora 19.00, pe stadionul Oțelul, derby-ul municipal cu CSU Dunărea de Jos.