Cătălin Savu: ”Dacă aveam un singur jucător cu experiență azi aveam 6 puncte, iar cu doi jucători experimentați eram pe primul loc!”

357

CSU Dunărea de Jos a fost la câteva minute de prima victorie în Liga a III-a. Formația gălățeană a remizat, scor 2-2, pe Portul Roșu, cu Știința Miroslava, cu golul egalării marcat de ieșeni în minutul 90.

Tehnicianul gălățenilor Cătălin Savu ne-a declarat că dacă ar fi avut în echipă unul sau doi jucători experimentați, zestrea de puncte a studenților era mult mai mare.

”Dacă aveam un singur jucător cu mare experiență azi aveam șase puncte, iar dacă aveam doi jucători cu experiență la nivelul Ligii a II-a, sau chiar a III-a, astăzi aveam nouă puncte și eram pe primul loc. Din păcate la echipa noastră se vede lipsa de experiență. Ai 2-1 în meci acasă, în prelungiri și nu tragi de timp, nu ieși să blochezi, ne uităm la jucători cum trag la portă, nu faci alunecare. Avem nevoie de puncte pentru că este o serie infernală, o serie grea, cu echipe care pun probleme indiferent că joci acasă sau în deplasare”, ne-a spus Cătălin Savu.

După trei etape din Liga a III-a CSU Dunărea de Jos este pe locul 13 în clasamentul seriei I cu două puncte, golaveraj 2-4. Formația gălățeană a marcat două goluri în trei meciuri, ambele reușite de Mădălin Mațoianu în jocul cu Miroslava.