Cupa României – faza județeană. Victorii la scor pentru Viitorul Umbrărești și Lascăr Schela

181

Echipele angrenate în al doilea eșalon județean, Liga a V-a, au debutat în noul sezon competițional cu o etapă, cea inaugurală, din Cupa României. Din cele opt meciuri programate inițial sau disputat doar șapte, iar la un joc învingătoarea s-a decis după prelungiri.

Scorul etapei de Cupă a fost realizat de Viitorul Umbrărești, 9-1, (6-1), pe teren propriu cu debutanta Siretul Cosmești. Multe goluri s-au marcat și în jocul Lascăr Schela – Foresta Șendreni, joc încheiat cu victoria formației de ”sub sonde” cu scorul 8-0, 6-0 la pauză. Duelul dintre cele două echipe nou admise în Liga a V-a Șoimii Foltești și Viitorul Frumușița a fost tranșat de formația din Frumușița cu scorul 2-1, după prelungiri, 1-1 scorul după timpul regulamentar.

Rezultatele din turul I al Cupei:
Mălina Smârdan – Voința Cișmele 3-2 (1-1)

Inter Tudor Vladimirescu – Flacăra Pechea 0-3, formația din Tudor Vladimirescu, deși gazdă, nu s-a prezentat la meci

Șoimii Foltești – Viitorul Frumușița 1-2 (1-1)

Viitorul Umbrărești – Siretul Cosmești 9-1 (6-1)

Prutul Vlădești – Luceafărul Băleni 1-0 (1-0)

Lascăr Schela – Foresta Șendreni 8-0 (4-0)

Siretul Piscu – Unirea Hanu Conachi 0-2 (0-1)

Zorile Grivița – Avântul Matca 0-5 (0-1).