Oțelul deschide etapa din Liga 3 cu o victorie

527

Etapa a V-a din Liga a III-a a debutat vineri cu jocul de la Bacău, dintre nou promovata CSM și Oțelul. Gruparea gălățeană și-a confirmat debutul bun de sezon și a obținut a patra victorie din cele cinci jocuri de la debutul sezonului.

Marius Matei a marcat cele două goluri ale Oțelului, ambele în prima repriză. Atacantul gălățean a deschis scorul în minutul 10, iar în minutul 19 a dublat avantajul după ce a transformat o lovitură de pedeapsă.

La zece minute după pauză formația gălățeană a avut un moment de cumpănă. Portarul Preda a comis penalty, fază la în urma căreia a fost eliminat. Locul său a fost luat între buturi de Gabriel Ursu, portarul de 17 ani al Oțelului, care a apărat lovitura de la 11 metri.

În jocul de vineri formația gălățeană a avut de înfruntat, probabil, cel mai prosta gazon din serie, cea mai mare parte a suprafeței de joc era acoperită cu pământ!

SC Oțelul a ajuns la 12 puncte în cinci jocuri, golaveraj 8-4. În etapa a VI-a SC Oțelul va juca pe teren propriu cu Șomuz Fălticeni, 28 septembrie, ora 18.00, repriza a doua a jocului urmând să se dispute în nocturnă.