Victorie cu emoții pentru United în debutul Ligii I

122

Gruparea gălățeană de futsal United a debutat în actuala ediție a Ligii I cu o victorie. Formația pregătită de Florin Ignat s-a impus cu scorul 4-3, la pauză 2-2, pe terenul echipei Informatica Timișoara.

Formația gălățeană a avut de muncit pentru prima victorie stagională. Gazdele au deschis scorul în minutul 2, dar Sergiu Tacot a egalat în minutul 5. Daniel Araujo a trecut United în avantaj 2-1, minutul 14, însă gazdele au egalat după patru minute, iar la pauză cele două echipe au intrat la egalitate, scor 2-2.

La șapte minute de la reluare Obadă a trecut formația gălățeană în avantaj, scor 3-2, doar că avantajul a rezistat doar patru minute, în minutul 31 Timișoara a egalat prin Milovac. De altfel, Milovac a înscris toate cele trei goluri ale timișorenilor. Rezultatul final al jocului, 4-3 United, a fost stabilit de Andrian Lașcu, în minutul 34.

Formația gălățeană se putea alege chiar cu numai un punct în urma jocului de la Timișoara, în ultimul minut portarul Andrei Grigoraș a apărat o lovitură de la zece metri. La Timișoara gălățenii au evoluat contra lui Vitor Hugo Costa, fost antrenor al United, tehnician ce pregătește echipa din Timișoara în acest sezon.

După prima etapă din Liga I, în formatul de șapte echipe, United este primul lider, la egalitate de puncte cu cealaltă învingătoare din prima etapă Imperial Miercurea Ciuc. Pentru United urmează primul meci de pe teren propriu din acest sezon, marți 17 septembrie, de la ora 18.00, cu Dunărea Călărași.