Cătălin Savu pune tunurile pe arbitraj: ”Chiar așa să ne furi, la noi acasă!”

295

La finalul înfrângerii din ultimul minut cu Ceahlăul, scor 0-1, antrenorul de la CSU Dunărea de Jos, Cătălin Savu, a declarat că dorește mai multă precizie în fața porții a studenților.

Nu știu ce să mai zic. Sunt foarte supărat, dar nu am ce să le reproșez jucătorilor. Ceahlăul a avut o lovitură de cap în prima repriză și un șut care s-a dus în bară, și golul, în rest dominare teritorială. Am avut ocazii clare, ei dau gol cu capul, noi din șase metri nu înscriem. Nu am ce să le reproșez, doar lipsa de eficacitate în fața porții.

Pentru prima oară în acest sezon tehnicianul gălățean dă vina pe arbitraj. Profesorul Savu a remarcat că lovitura liberă, premergătoare golului, a fost inventată de arbitru:

În același timp, nu am jignit niciodată, nu am acuzat arbitrajul, dar nu se poate. Au lovit cu cotul, dar nu a dat nimic, sau a dat avertisment, a dat cu pumnul chiar în fața mea, s-a întors a dat cu pumnul și a dat doar galben, în minutul 85-86, Grigoraș a scăpat, pune fluierul la gură își dă seama că e roșu și zice: joacă. Lovitura liberă din care au marcat este una inventată. Înțeleg, suntem echipă mică dar, chiar așa să ne furi, la noi acasă. Este inadmisibil ce a făcut domnul arbitru în meciul de sâmbătă”, a încheiat Cătălin Savu.