CSM Arcada este Supercampioana României!

234

Titlul câștigat de CSM Arcada în campionatul Diviziei A1 a fost confirmat de formația gălățeană în Super Cupă. Campionii au câștigat pentru primul trofeu al sezonului curent, Super Cupa, cu scorul 3-2 în fața celor de la Dinamo București.

CSM Arcada a câștigat setul de deschidere al meciului, scor 25-17, Dinamo a egalat situația la general în setul secund câștigat 25-19. Gălățenii s-au desprins la 2-1 după un set câștigat cu 26-24, dar Dinamo a trimis meciul în prelungiri după ce s-a impus în setul patru cu 26-24. În setul cinci, decisiv, formația gălățeană s-a impus cu 16-14.

Julian Bissette a fost cel mai bun om al meciului de la Alexandria cu 22 de puncte realizate. Pentru CSM Arcada au mai punctat: Niels Klapwijk 20 de puncte, Marian Bala 13p, Kristo Kollo 9p, Krasimir Georgiev 8p, Milos Terzic 4p, Vlad Cuciureanu 2p, Cema Carrasco 1p.

Pentru CSM Arcada urmează meciul de pe terenul celor de la CSUV Timișoara sâmbătă, 26 octombrie, de la ora 13.00, urmând ca pe teren propriu să joace în jurul datei de 2 noiembrie, cu cei de la CSM Câmpia Turzii.