CSM Galați a marcat nouă eseuri în a treia victorie consecutivă

141

Echipa de rugby de la CSM Galați și-a trecut în cont cea de a treia victorie consecutivă din acest sezon. În etapa a V-a din DNS formația gălățeană a trecut cu un scor categoric, 57-14, de cei de la RC Gura Humorului, după ce la pauză gălățenii au intrat cu avantaj consistent, scor 40-0.

De remarcat ar fi că gălățenii au culcat de nouă ori balonul în terenul de țintă al sucevenilor, șase dintre încercări au fost transformate, iar punctul bonus ofensiv, punct ce se acordă la patru eseuri marcate, a fost acontat de gălățeni după numai 20 de minute.

20 din cele 57 de puncte ale gălățenilor au fost realizate de căpitanul Gabriel Partenie. Centrul gălățenilor a marcat două eseuri și a transformat cinci încercări. Ceilalți marcatori au fost: Gabriel Dănăilă, Dragoș Giușcă, Laurențiu Cocîrlă, Mitică Trandafir, Igor Misin – câte un eseu, Ionuț Cucu – un eseu și o transformare

În clasamentul Diviziei Naționale de Seniori CSM Galați este pe locul trei cu 13 puncte, un punct bonus. În etapa a XV-le Galațiului va juca la Suceava, cu Bucovina, 20 octombrie, urmând ca la 2 noiembrie, pe ”Municipal” gălățenii să joace cu CS Năvodari, în timp ce turul DNS va fi încheiat cu meciul de la Arad, cu CSUAV, 9 noiembrie.