Etapa a IX-a în L4. Remiză în derby-ul etapei de la Ivești

333

În primul eșalon județean, Liga a IV-a, s-au disputat, pe parcursul a două zile, sâmbătă și duminică, meciurile din etapa a IX-a. Derby-ul etapei s-a jucat pe stadionul ”Nicu Nour” din Ivești între gazdele de la Gloria și Unirea Braniștea.

Derby-ul s-a încheiat nedecis, scor 2-2. Braniștea a condus cu 2-0, 1-0 la pauză, din minutul 45 a jucat cu un om în minus, iar Gloria Ivești a egalat în minutul 83.

Cele două echipe din față și-au continuat duelul de la distanță, liderul s-a impus cu 5-1 pe terenul celor de la Agrostar Tulucești, iar vălmărenii au trecut cu 3-2 de Muncitorul Ghidigeni.

În celelalte meciuri din etapa a IX-a s-au înregistrat rezultatele:

Avântul Vânători – Voința Cudalbi 1-1 (gazdele au ratat un penalty în ultimul minut)

Viitorul Costache Negri – Quantum Club Galați 1-4

Avântul Drăgănești – Juventus Toflea 9-1

Victoria Independența – Victoria Tecuci 0-6.

Zimbrul Slobozia Conachi conduce în Liga a IV-a cu 27 de puncte, maximum, Avântul Valea Mărului este pe doi cu 25 de puncte, Gloria Ivești se menține pe trei cu 18 puncte, dar poziția îi este amenințată de Victoria Tecuci, locul 4, 18 puncte, Unirea Braniștea, locul 5, 17 puncte sau Voința Cudalbi, locul 6, 16 puncte.