Oțelul a pierdut pe terenul liderului. ”Nu trebuie să facem o tragedie din asta!”

434

Cele mai bine clasate echipe din seria I, Liga a III-a, conform rezultatelor înregistrate pe teren, liderul neînvins Aerostar Bacău și echipa de pe locul doi, Oțelul, (roș-alb-albaștrii erau pe patru înaintea etapei numai din cauza depunctării de patru puncte impusă de FRF), s-au duelat în etapa a X-a, iar formația băcăuană s-a impus cu 2-0 (1-0).

”Este o înfrângere, un meci pierdut, nu trebuie să facem înmormântare din asta. Am jucat cu cea mai bună echipă din serie, pe lângă goluri și-au mai creat câteva ocazii mari.

Am avut și noi un moment în care puteam să înscriem, am luat apoi acel gol aproape de pauză, în minutul 47, din penalty, iar imediat după ce am revenit de la vestiare Gorovei a prins un șut din afara careului și scorul s-a făcut 2-0.

Chiar dacă spre final am dominat, gazdele au rămas în zece, nu am resuit să marcăm”, a spus Alex Ciobanu antrenorul formației gălățene pentru Oțelul TV.

După zece etape SC Oțelul este pe patru în clasamentul la zi din C1 cu 18 puncte, (-4 puncte impuse de FRF), (7 victorii, o remiză, două înfrângeri), și poate fi depășită de Foresta Suceava, dacă echipa pregătită de Petre Grigoraș se va impune în jocul de pe ”Portul Roșu” cu studenții de la CSU Dunărea de Jos.