Recital ofensiv CSM la retragerea lui ”Vio”

448

Retragerea, oficială, a legendarului Radu Viorel din activitatea de jucător a fost onorată de hocheiștii de la CSM Galați și Steaua, (una dintre fostele sale echipe), cu un meci spectaculos în care s-au marcat 12 goluri, încheiat, scor 9-3, pentru CSM Galați.

Meciul de sâmbătă a început cu un parțial 4-0 CSM, toate cele patru goluri marcate în 12 minute. Anton Butochnov a deschis scorul în minutul 6, Sergei Paior, în superioritate numerică a dublat avantajul, în minutul 7, Vitaly Kyrychenko, după zece minute, a urcat scorul al 3-0, iar Sergei Paior, în minutul 12, a încheiat seria excelentă a gălățenilor din debutul jocului.

Cu 4-0 deficit după numai 12 minute Steaua a întrerupt seria gălățenilor cu un time-out și o schimbare de portar. Adrian Catrinoi ia luat locul între buturi lui Daniel Uruc. La prima pazuă s-a intrat cu 4-1 CSM, Steaua a marcat în minutul 18. În a doua treime gălățenii au mai marcat de două ori, Anton Butochnov, minutul 29, și Patrik Machala, iar după 40 de minute CSM Galați avea avantaj consistent 6-1.

Ultima treime s-a încheiat cu3-2 pentru formația gălățeană. Pe parcursul reprizei Vadim Shakraichuk a rulat tot lotul, (cu o singură excepție, Balasz Zsombor), printre care și juniorul Remus Gheorghe. Pentru CSM Galați golurile au fost marcate de: Anton Butochnov (7-1), Alexandre Neznamov (8-2) și Evgeni Skhacov (9-2).

CSM Galați: Alexandru Popa, Otto Onodi – portari;

Maxim Rybalko, Nagy Istvan – Mihail Rybalko, Evgeny Emelianenko – Ciprian Țapu, Hildebrand Szabolcs – Pal Zsombor, Balazs Zsombor – fundași;

Evgeni Skachov, Pavel Plotnikov, Vitalii Kiricehnko – Alexander Neznamov, Denis Zabludovskhi, Sergei Paior – Anton Butochnov, Adrian Irimia, Patrick Machala – Lorincz Levente, Remus Gheorghe – atacanți; Vadim Shakrichuk – Cornel Chiriță – antrenori.

Pentru CSM Galați, conform programării FRHG, urmează două jocuri pe terenul celor de la ACSH Gheorgheni, 22-23 octombrie.