Studenții au revenit de două ori cu Foresta, dar au încheiat fără punct

189

Studenții de la CSU Dunărea de Jos nu au acumulat experiența necesară să scoată punct(e) cu un adversar de calibru cum este Foresta Suceava. În etapa a zecea formația gălățeană a cedat cu scorul 2-4 jocul de pe ”Portul Roșu” cu formația pregătită în acest sezon de legendarul Petre Grigoraș, chiar dacă formația gălățeană a revenit de două ori.

În jocul de pe ”Portul Roșu” Foresta a deschis scorul în minutul 13, gol marcat de Dudu Drugă din lovitură de pedeapsă, un penalty destul de controversat. Studenții au egalat la trei minute distanță, Andrei Bădilaș a marcat în minutul 16 cu capul din interiorul careului. Foresta a intrat în avantaj, scor 2-1, la pauză după golul marcat direct din lovitură liberă de Cornel Căinari, minutul 29.

Foresta a avut prima ocazie de gol și în repriza secundă, la cinci minute de la reluare Octavian Moise a scos de pe lina porții șutul trimis de cei de la Foresta, după ce și portarul Enache era bătut. Studenții au replicat prin Perju, plecat de la limita ofsaid-ului, minutul 53, atacantul gălățean a egalat la doi.

Doar șapte minute a rezistat egalitatea, în minutul 60 Robert Martin, lăsat singur în careu de fundașii gălățeni a marcat cu o lovitură de cap. Pe final, rămași fără resurse fizice studenții au început să comită gafe, Octavian Moise nu s-a înțeles cu portarul Enache și a comis un fault în careu sancționat cu lovitură de pedeapsă.

Dudu Drugă, în minutul 85 a transformat penalitatea și a urcat scorul la 4-2. Studenții puteau educe din diferența de pe tabelă în finalul jocului, Grigoraș a executat o lovitură liberă din ”căciula” careului de 16 metri, dar portarul Forestei a respins în corner.

CSU: Cătălin Enache – Mihail Ivașcu, George Iacob, Octavian Moise, Mădălin Hilohi – Ionuț Chiriac, Andrei Bădilaș, Iulian Mohorîță, Laurențiu Iancu – Alexandru Perju, Adrian Grigoraș. Au mai jucat: Daniel Morogan, Valentin Vîrlan. Antrenori: Aurică Drăgan și Daniel Baștină.

Studenții se mențin pe locul 13 în clasamentul seriei I din Liga a III-a cu șase puncte. Pentru formația gălățeană urmează două meciuri edificatoare în privința salvării de la retrogradare, sâmbătă, 2 noiembrie, pe terenul celor de la Hușana Huși, în etapa a XI-a, și sâmbătă, 9 noiembrie, pe ”Portul Roșu” cu CSM Bacău, ambele adversare directe în lupta pentru evitarea retrogradării.