Studenții – la prima victorie în Liga a III-a

498

Gruparea gălățeană de Liga a III-a CSU Dunărea de Jos, nou promovată în eșalonul trei, a câștigat primul meci la acest nivel. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 4-1, (1-0), pe terenul celor de la CSM pașcani.

Studenții au intrat în avantaj, scor 1-0, la pauză, gol marcat de Octavian Moise în minutul 44. Gazdele au egalat în minutul 63, dar Moise, în minutul 70, a trecut din nou CSU în avantaj. Un minut mai târziu Izvoranu a marcat pentru 3-1, iar Gheorghiță Țuiu a stabilit scorul final, 4-1 CSU.

Meciul a fost început de formația gălățeană cu formula: Enache – Ivașcu, Morogan, Moise, Ignat – Bădilaș, Lovin, Chiriac, Perju – Izvoranu, Mohorâță. Au mai jucat: Vârlan, Blănaru, Țuiu și T. Baștină. CSU Dunărea de Jos este pregătită, începând din această etapă, de Aurică Drăgan, Daniel Baștină este secund, iar Cătălin Savu manager general.

CSU Dunărea de Jos este pe 12 în clasamentul la zi din Liga a III-a după opt etape, cu 6 puncte. Pentru studenți urmează două meciuri consecutive pe teren propriu, sâmbătă, 19 octombrie, de la ora 15.00, pe Portul Roșu va veni liderul Aerostar Bacău, iar în etapa a X-a studenții vor juca pe propriul teren cu Foresta Suceava.