Apetit ofensiv pentru United. Victorie 8-0 cu Timișoara

79

După ce vineri cu trecut cu 17-1 de CFF Clujana în ultima etapă din tur, vicecampionii de la United au debutat în returul campionatului Ligii I, luni, cu o altă victorie la scor.

Formația gălățeană s-a impus cu scorul 8-0, la pauză 4-0, în fața mult mai titratei Informatica Timișoara. Startul de meci a fost decisiv în stabilirea învingătoarei, în primele șapte minute gălățenii au marcat de patru ori.

Octavian Cireș a fost omul meciului cu o triplă, goluri marcate în minutele 4, 21 și 37. Celelalte goluri ale formației gălățene au fost marcate de internaționalii din Republica Moldova, Constantin Burdujel, în minutul 2, Cristian Obadă, minutul 6, Sergiu Tacot, minutele 7 și 27, și Andrian Lașcu, minutul 28.

După victoria cu formația din Timișoara vicecampionii de la United își consolidează locul doi în clasamentul Ligii I cu 16 puncte din șapte jocuri, cu un avans de șase puncte față de echipa de pe locul trei, Dunărea Călărași, și cinci puncte ecart față de liderul Imperial Miercurea Ciuc. Pentru United urmează derby-ul de locul doi cu Dunărea Călărași, 18 noiembrie, de la ora 18.00.