CSM Galați a pierdut primul duel cu Timișoara din Cupă

102

Echipa de baschet de la CSM Galați și-a compromis șansele de calificare în turul trei al Cupei României. Formația gălățeană a cedat manșa tur din turul secund cu scorul 76-94, în fața celor de la SCM Timișoara, echipă ce provine din Grupa A LNBM.

Formația din Timișoara a câștigat primul sfert cu 18-13, al doilea parțial le-a aparținut tot oaspeților, timișorenii s-au impus cu 27-22. După pauza mare oaspeții au câștigat sfertul trei cu 27-19, în timp ce ultima secvență s-a încheiat la egalitate, scor 22-22.

Mihajlo Bogdanovic a fost cel mai bun marcator de la CSM Galați cu 17 puncte. De la gruparea gălățeană s-a mai remarcat Vlad Negoițescu cu 11 puncte și 11 recuperări (double-double).

Returul dinte SCM Timișoara și CSM Galați este programat să se dispute miercuri, 4 decembrie, pe terenul formației din Timișoara. În Liga Națională urmează două jocuri consecutive pe teren propriu, 7 decembrie, cu liderul CSO Voluntari, și 14 decembrie, cu ultima clasată din grupă, CSM Miercurea Ciuc.