CSM Galați merge bine în deplasare. A patra victorie ”afară” a fost obținută la Focșani

55

Echipa de baschet de la CSM Galați a obținut o nouă victorie în meciurile din deplasare, a patra în actuala ediție a Ligii Naționale Grupa B. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 84-59 pe terenul celor de la CSM Focșani, într-un joc din etapa a VI-a.

Chiar dacă echipa gazdă a intrat în avantaj după primul sfert, scor 23-19, băieții lui Eugen Ilie au intrat în avantaj de zece puncte la pauza mare, 42-32, după ce gălățenii s-au impus cu 23-9 în al doilea parțial din meci. Vrâncenii au revenit în meci după sfertul trei, s-au apropiat la șase puncte, scor 54-60, însă ultimul sfert a fost câștigat categoric de CSM, scor 24-5.

Cel mai bun marcator de la CSM a fost Chris Porter Bunton cu 21 de puncte. Pentru CSM Galați au mai punctat: Mihajlo Bogdanovic 17 puncte, Jacoby Armstrong 15 puncte, Milos Kripvokapic 12 puncte, Vlad Corpodean 8 puncte, Vlad Negoițescu 5 puncte, Isaiah Maurice Marin 4 puncte, George Alexandru Vlad două puncte.

După victoria de la Focșani echipa de baschet de la CSM Galați este pe locul doi în clasamentul Grupei B din LNBM cu 5/1 la general. Pentru CSM Galați urmează meciul de pe teren propriu cu CSM Mediaș, locul 3 cu 5/1, 23 noiembrie.