Doar remiză. United a terminat la egalitate cu Deva deși a condus de două ori!

96

Chiar dacă a condus cu 2-1 și 4-2, vicecampioana ultimelor trei ediții din Liga I de futsal United Galați a încheiat la egalitate, scor 4-4, jocul din Hunedoara cu fosta campioană Autobergamo Deva.

Gazdele au deschis scorul, în minutul 5, dar până în pauză United a întors scorul. Crăciun a egalat în minutul 15, iar Araujo, direct din lovitură liberă de la aproape 18 metri, cu un minut înainte de pauză, a trecut United în avantaj. 2-1 United a fost și scorul după primele 20 de minute.

Imediat după pauză Odabă a reușit dubla, al doilea gol a fost o execuție spectaculoasă, marcat de internaționalul moldovean cu călcâiul în fața experimentatului Vlad Iancu. Pe finalul jocului gălățenii au cedat inițiativa, iar Deva a marcat de două ori consecutiv, pentru 3-4 după cu portarul Iancu pasator decisiv, iar egalarea la 4 a venit cu 1.30 minute rămase de jucat direct din lovitură liberă. Chiar dacă United a forțat victoria, Tacot a preluat tricoul distinctiv de fly-goalkeeper, meciul s-a încheiat la egalitate, scor 4-4.

Remiza de la Deva este prima din acest sezon pentru formația gălățeană care se menține pe locul trei în Liga I cu 10 puncte, 5 jocuri.

Pentru United urmează două meciuri consecutive pe teren propriu, în decurs de trei zile, vineri, 8 noiembrie, de la ora 13.00, la Sala Siderurgistul, cu ultima clasată CFF Clujana Cluj-Napoca, iar luni, 11 noiembrie, de la ora 18.00, la Sala Dunărea, gălățenii vor juca cu Informatica Timișoara.