Gloria Ivești iernează pe podium după cea mai concludentă victorie a turului

247

Cu locul de pe podium amenințat de patru echipe, medaliata cu bronz din ultimele două sezoane Gloria Ivești și-a asigurat poziția a treia după tur cu cea mai concludentă victorie din acest sezon.

Formația din Ivești a învins cu scorul 12-1 (5-0) Viitorul Costache Negri într-un meci disputat pe propriul teren, stadionul ”Nicu Nour”, în ultima etapă din turul Ligii a IV-a, etapa a 13-a.

MVP-ul meciului a fost Gheorghe Iordache cu șase goluri. Primul gol a fost marcat de Iordache până în pauză, minutul 37, iar după odihnă Iordache a mai înscris de cinci ori (în minutele 48, 63, 66, 76 și 81). Silviu Borșan și-a trecut numele pe lista de marcatori cu trei reușite, iar cu câte un gol au contribuit Nicolae Paraschiva, Liviu Nunu și…..portarul Robert Coviț.

Cu 24 de puncte, 7-3-3, Gloria Ivești iernează pe podiumul Ligii a IV-a, golaveraj 45-17. Pe lângă apărarea poziției de podium, Gloria Ivești a câștigat medaliile de bronz în ultimele două sezoane, în retur Iveștiul mai are o miză, menținerea în topul marcatorilor a golgheterului echipei Gheorghe Iordache, acum cu 15 goluri, două reușite mai mult decât principalul urmăritor, Adelin Turcu, Victoria Tecuci.