Lieștiul a trecut la limită de studenți în ultima etapă a turului Ligii 3

324

Turul campionatului Ligii a III-a, Seria I, s-a încheiat cu un derby județean gălățean în subsolul clasamentului. Pe terenul din Liești gazdele de la Sporting s-au impus cu socrul 2-1, la pauză 1-0, în fața studenților de la CSU Dunărea de Jos.

Lieștiul a deschis scorul în minutul 6 prin Dănuț Munchiu, studenții au egalat situația pe tabelă în minutul 79, prin Dănuț Morogan, moment al jocului în care formația universitară evolua cu un om în minus, CSU Dunărea de Jos a jucat din minutul 51 în inferioritate numerică, iar Munchiu a stabilit și scorul final în minutul 86.

Gazdele de sâmbătă au început meciul cu formula: Vădeanu – Dima, Munchiu, Dumitru, Tudor, Constantinescu, Mihu, Dănăila, Nica, Stan, Bîrlădeanu. Au mai intrat Adamache, Iancu, Goga și Hodorogea

Pentru CSU Dunărea de Jos au jucat: Olaru – Ivașcu, Morogan, Moise, Manea – Bădilaș, Iancu, Chiriac, Vârlan, Blănaru – Perju. Au mai jucat: Grigoraș, Mohorîță, Lovin și Ignat.

Cu victoria din ultima etapă a turului formația din Liești evadează din zona de retrogradare a seriei. Cu 16 puncte din 15 jocuri Sporting Liești iernează pe locul zece, în timp ce studenții termina turul de debut în Liga a III-a cu 10 puncte pe locul 14.