Moral pentru derby. United a învins la Călărași înaintea derby-ului campionatului cu Ciucul

116

Înaintea derby-ului campionatului cu Imperial Miercurea Ciuc, campioana României, vicecampionii de la United au învins incomodul adversar Dunărea Călărași, la Călărași. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 3-1, după ce a revenit de la 0-1, iar la pauză cele două echipe se aflau la egalitate, scor 1-1.

Octavian Cireș a egalat la 1, în minutul 3, după ce gazdele au deschis scorul în minutul 2, Andrei Crăciun a trecut formația gălățeană în avantaj, în minutul 29, iar ”Toto” Cireș a reușit dubla cu două minute înainte de finalul jocului.

După victoria de la Călărași vicecampionii de la United sunt pe locul doi în clasamentul la zi din Liga I cu 16 puncte din 7 jocuri, cu un avans consistent de cinci puncte față de echipa de pe locul trei, Autobergamo Deva. Pentru United urmează derby-ul campionatului, reeditarea finalei de sezonul trecut cu harghitenii de la Imperial Miercurea Ciuc. Meciul este programat să se dispute luni, 25 noiembrie, de la ora 18.00, la Polivalenta gălățeană.