Victorie cu bonus ofensiv în finalul turului pentru CSM Galați!

183

Echipa de rugby de la CSM Galați a încheiat turul Diviziei Naționale de Seniori cu o victorie, cu punct bonus ofensiv. Formația gălățeană, viceliderul Diviziei Naționale de Seniori, s-a impus cu scorul 26-10 pe terenul celor de la CSU AV Arad.

Formația gălățeană avea avantaj, scor 14-0, după cele 40 de minute aferente primei reprize, după eseurile marcate de Ionuț Cucu și Alin Dumitrache. Cele două încercări au fost transformate de căpitanul Gabriel Partenie. În partea secundă gazdele au revenit în joc cu o lovitură de pedeapsă și un eseu, (10-14), dar până la final CSM Galați a mai marcat un eseu, dublă reușită de Ionuț Cucu, și a beneficiat de un eseu de penalizare.

CSM Galați a încheiat turul DNS pe locul doi cu 27 de puncte, șase victorii, o înfrângere, trei puncte bonus. Ultima etapă din tur a fot și ultima din acest an, Divizia Națională de Seniori intră în pauză până la primăvară. În prima etapă din retur CSM Galați va juca pe propriul teren cu Știința Petroșani, campioana de toamnă din DNS.