Voința Cudalbi a învins Gloria Ivești și a intensificat lupta pentru ultima treaptă a podiumului L4

619
Voința Cudalbi

Pe lângă derby-ul campionatului dintre Zimbrul Slobozia Conachi și Avântul Valea Mărului, etapa a 12-a din turul primului eșalon județean a mai programat și meciul dintre Voința Cudalbi și Gloria Ivești, joc cu implicații în lupta pentru podium.

Meciul, disputat la Cudalbi, a fost câștigat de gazde cu scorul 2-1, după ce la pauză cele două echipe s-au aflat la egalitate, scor 0-0. Scorul a fost deschis de gazde, târziu, în minutul 65, de Beny Micu. Gloria a egalat la șase minute distanță, prin Gheorghe Iordache, dar Beny Micu a întors soarta jocului în favoarea celor de la Cudalbi cu golul din minutul 78.

Victoria formației din Cudalbi complică lucrurile în ceea ce privește lupa pentru ultima treaptă a podiumului. Învingătorii de duminică sunt pe locul 4 cu 23 de puncte, la egalitate de puncte cu echipa de pe locul trei, Unirea Braniștea. Alte trei echipe, Quantum Club Galați, Gloria Ivești și Victoria Tecuci au câte 21 de puncte și sunt implicate în lupta pentru locul trei la finalul turului.

În ultima etapă din tur Voința Cudalbi va juca pe terenul liderului, Avântul Valea Mărului, iar Gloria Ivești are programat meci pe propriul teren cu Viitorul Costache Negri.