CSM Arcada joacă cu Galatasaray în 8-imile Cupei CEV

214

Campioana României la volei masculin CSM Arcada Galați continuă parcursul european în acest sezon. După ce a trecut de finlandezii de la Savo Volley Kuopio în faza 16-imilor din Cupa CEV, cu dublă victorie scor 3-0, gălățenii vor da peste turcii de la Galatasaray Istanbul în 8-imile competiției continentale.

Returul, la Galați, în februarie 2020

La fel ca în precedentele tururi și în faza optimilor se finală se joacă în dublă manșă tur-retur. Meciul tur este programat să e dispute în Turcia, la Istanbul, miercuri, 29 ianuarie, de la ora 20.00, ora României. Jocul decisiv de calificare în faza sferturilor de finală, returul, se va juca la Galați, miercuri, 12 februarie, de la ora 18.00, cel mai probabil la Sala Sporturilor Dunărea.

Dacă formația gălățeană a trecut cu 2-0 scor general de finlandezii de la Savo Volley Kuopio, turcii au obținut calificarea în optimi după setul de aur. După victoria, scor 3-1 din Turcia, contra cehilor de la Dukla Liberec, Galatasaray a pierdut returul din Cehia cu scorul 3-1, dar s-a impus în setul de aur cu 15-11.