Cu 1.700 spectatori în tribune, CSU Belor a ratat calificarea la turneul final al Cupei în set decisiv

188

CSU Belor și CSM Târgoviște au avut nevoie de st decisiv pentru a se decide calificarea la turneul final, final foru, al Cupei României. După un meci cu mai multe răsturnări de situație la conducere CSU Belor a cedat cu scorul 2-3 jocul de accedere între primele patru din Cupă.

Formația din Târgoviște a condus prima în meci și a câștigat primul parțial cu scorul 25-21. Scorul a fost echilibrat doar în debutul meciului, 4-4, după care CSM-ul din Târgoviște a preluat conducerea, (9-10, 10-14, 14-18, 21-25. Spre finalul setului gălățencele au revenit de la 17-24 au salvat patru mingi de set, insuficient pentru a întoarce soarta în primul parțial

Vizitatoarele au condus primele și în setul secund, (5-6, 12-13), gălățencele au egalat și au preluat conducerea spre finalul setului, 17-16, după un serviciu as al coordonatoarei Bouza. Anamaria Berdilă cu un as și un serviciu aproape as a distanțat Belor la 22-17, iar Sorina Miclăuș și Ivana Radonic au realizat punctele de închidere a setului, 25-23

Pe fondul jocului bun din partea a doua al celui de al doilea parțial CSU Belor s-a impus în setul trei cu 25-22 și a preluat conducerea în meci, scor 2-1. Formația gălățeană a dominat setul, a condus în ea mai mare parte din parțial, 4-2, 9-6, 12-8, 15-10, 18-13, 23-16. Avansul a mai scăzut pe final, 24-22, dar înainte ca grijile să apară Sorina Miclăuș a închis setul.

În finalul jocului gălățencele, cu o rotație scurtă, nu au mai avut suflu și au pierdut ultimele două secvențe de joc cu 10-25 în setul patru și 7-15 în decisiv. Pentru jocul de sâmbătă antrenorul Bogdan Paul a putut folosit doar nouă jucătoare. Echipa de start a fost: Ivana Radonic, Maria Coral Bouza, Anamaria Berdilă, Borislava Saykova, Talita Do Nascimento, Sorina Miclăuș, Andreea Ispas – libero. Au mai jucat: Ana-Marisa Radu și Violeta Stan.