Hocheiștii de la CSM au ratat, la limită, finala Cupei

545

Echipa de hochei de la CSM Galați a ratat la limită calificarea în finala Cupei României. În ultimul meci al Grupei B formația gălățeană a cedat cu scorul 1-2 (1-1, 0-1, 0-0), jocul cu SC Miercurea Ciuc, meci decisiv pentru calificarea în finala Cupei României.

Gălățenii au deschis scorul în debutul meciului prin Skachov, pasă Yemelianenko, în minutul 3, gol marcat de formația gălățeană în situație de inferioritate numerică. Harghitenii au egalat la zece minute distanță, gol marcat de Becze, iar în minutul 34 au marcat golul de 2-1 și de calificare în finală prin Pelley.

Cu o victorie și o înfrângere CSM Galați a terminat Grupa B de la Cupa României pe locul doi și va juca în finala mică. Pentru medaliile de bronz gruparea gălățeană va juca cu echipa de pe locul doi din Grupa A, învinsa din Corona Brașov și ACSH Gheorgheni. Finala mică se va juca duminică, 22 decembrie, de la ora 15.00, la Brașov.