Victorie 3-0 pentru CSM Arcada în Finlanda

118

Echipa masculină de volei CSM Arcada a debutat cu o victorie categorică în Cupa CEV. Formația gălățeană a câștigat prima manșă a dublei cu Savo Volley Kuopio, cu scorul 3-0, meci disputat în orașul finlandez Kuopio, în faza 16-imilor din Cupa CEV.

Primul set a fost câștigat de formația gălățeană după 22 de minute cu scorul 25-19, (8-6, 16-10, 21-15). În a doua secvență de joc băieții lui Sergiu Stancu s-au impus după 30 de minute de joc cu scorul 25-23, (6-8, 13-16, 21-20), iar victoria gălățeană a fost asigurată în al treilea set câștigat cu scorul 25-22 după 27 de minute de joc, (5-8, 11-16, 20-21).

Niels Klapwijk a fost omul meciului cu 18 puncte realizate. Marian Bala, Julian Bissette au reușit câte 10 puncte, Milos Terzic a reușit 6 puncte, Vasile Talpă a reușit 5 puncte, Kristo Kollo 5 puncte, Ciprian Matei două puncte și Guilermo Hernan un punct.

Returul dintre CSM Arcada și Savo Volley Kuopio este programat pentru miercuri, 17 decembrie, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor Dunărea. Pentru a obține calificarea în faza superioară formația gălățeană trebuie să câștige minimum două seturi.