CSM Arcada a revenit de la 0-2 și s-a impus la Craiova

179

Deși a fost condusă cu 2-0 la seturi, echipa masculină de volei CSM Arcada a câștigat primul joc oficial din 2020. Formația gălățeană s-a impus cu scorul 3-2 în jocul de pe terenul celor de la SCM Craiova, după ce a revenit de la 0-2.

Primul set a fost câștigat de echipa din Craiova, scor 26-24. După un set echilibrat, cu cele două echipe alternând la conducere, formația gălățeană a avut șansa lui 1-0, cu două mingi de set, scor 24-22, dar irosite. Gazdele și-au asigurat primul punct al meciului după ce s-au impus în al doilea parțial cu scorul 25-18 (8-5, 16-10, 21-12). Sub amenințarea unui 0-3 usturător gălățenii s-a impus în setul trei cu scorul 25-20, după un set dominat în totalitate, 8-5, 16-11, 21-16.

Setul patru a debutat echilibrat, 4-4, 8-8, Craiova s-a distanțat prima la 12-8, CSM Arcada a rămas în meci și a egalat la 16. Echilibrul s-a menținut până la 19-19 scor de la care gălățenii s-au desprins la 25-19 și au egalat situația pe tabelă, scor 2-2. În decisiv Craiova a condus prima 1-0, 3-1, 4-2. Niels Klapwijk cu un serviciu as a egalat la patru, același Klapwijk, cu același procedeu, a adus și ultimul moment de egalitate din meci, scor 5-5. A urmat o dublă a bulgarului Georgiev cu care formația gălățeană s-a desprins la 7-5. Craiova s-a apropiat în finalul decisivului la 11-9, dar Terzic, Bisette și Kollo au adus punctele victoriei gălățene.

Niels Klapwijk, cu 28 de puncte, a fost cel mai bun jucător al meciului. Pentru CSM Arcada au mai jucat: Guillermo Hernan, Kristo Kollo, Marian Bala, Julian Bissette, Vlad Cuciureanu, Cema Carasco, Ciprian Matei, Milos Terzic, Krasimir Georgiev, Arnel Cabrera – libero. Antrenor: Sergiu Stancu.

În clasamentul la zi din Divizia A1 CSM Arcada este pe doi cu 26 de puncte din 10 jocuri, la egalitate de puncte cu Dinamo București, echipa de pe primul loc.

Pentru CSM Arcada urmează o săptămână cu două jocuri. Miercuri, 22 ianuarie, gălățenii vor juca restanța de la Buzău cu SCM Gloria, iar sâmbătă, 25 ianuarie, la Galați, este programat jocul cu CSUV Timișoara.