CSU Belor vrea să avanseze gradual în ierarhia Diviziei A1

5

Echipa feminină de volei CSU Belor a terminat ultima ediție a Diviziei A1 pe loc de Europa. Din postura de ocupantă a locului șase la finalul campionatului formația gălățeană și-a câștigat dreptul de a juca în Cupa Balcanică.

În direct la Lider Sportiv, Pro Lider FM, 92,4 FM sau www.liderfm.ro, team managerul formației gălățene, Silviu Șoimu, a declarat că și CSU Belor își dorește o urcare graduală în ierarhia Diviziei A1 după modelul echipei masculine de volei CSM Arcada.

”Nici cealaltă echipă de volei din Galați, CSM Arcada, campioana României în ultimele două sezoane, nu a avut succes din primii ani. În primul an de la promovarea în Divizia A1 a ocupat locul șapte, apoi au terminat pe locul cinci, după care au pendulat pe locurile doi-trei, trei ani de zile, ca într-un final să câștige campionatul Diviziei A1 masculine.

Ne-am dori și noi să avem un asemenea parcurs, chiar dacă poate nu vom avea puterea financiară să câștigăm titlul. Sper ca în doi-trei ani să luăm o medalie, să ne luptăm pentru locurile 2-3 în campionatul Diviziei A1. Noi discutăm, ne facem planurile pentru sezonul viitor când vrem să ne depășim poziția din acest sezon”, a spus Silviu Șoimu.