Victorie spectaculoasă pentru CSM Galați. De la -15 la +5!

144

În aceeași formulă ”Euro CSM”, doar cu jucătorii români și sârbi în rotație, echipa masculină de baschet de la CSM Galați a încheiat jocurile de acasă din Grupa B LNBM cu o victorie spectaculoasă, scor 99-94, (23-25, 20-27, 25-17, 31-25), cu cei de la CSM Focșani.

Meciul a început echilibrat, iar prima secvență a fost câștigată de formația din Focșani la o posesie, scor 25-23. Echilibrul s-a menținut și în mare parte al doilea parțial, secvență de joc în care s-au înregistrat mai multe momente de egalitate, 29-29, 38-38, 43-43. În finalul celui de la doilea sfert, Focșaniul a reușit un parțial 9-0 cu care de la 43-43 s-a desprins la 53-43 scor cu care a intrat la pauza mare.

Momentele de dominare ale vrâncenilor au continuat și în sfertul trei, CSM Focșani s-a desprins la 58-43, (+15), la puțin peste un minut de la reluare. Replica gazdelor a venit imediat, Negoițescu, Krivokapic sau Vlad au redus din diferență până la 54-58, iar Milos Bogdanovic, cu o aruncare de afară a egalat la 60. Echilibrul de pe tabelă s-a menținut și la finalul celui de la treilea parțial, încheiat cu scorul 68-69. Victoria formației gălățene a fost consfințită în sfertul patru, câștigat de CSM Galați cu 31-25. Bogdanovic a trecut CSM Galați în avantaj în debutul sfertului patru, scor 70-69, Focșaniul a revenit la 73-73. Imediat Corpodean și Vlad au trecut Galațiul în avantaj cu câte o dublă, scor 84-80. Chiar dacă CSM Focșani s-a mai apropiat amenințător la 84-83, triplele cu Bogdanovic și Krivokapic au desprins decisiv CSM Galați spre victorie.

Cem mai bun marcator al jocului a fost căpitanul de la CSM Galațși cu 23 de puncte, 5x3p. Pentru CSM Galați au mai marcat: Vlad Negoițescu 22, 3x3p, Milos Bogdanovic 17p, George Vlad 10p, Mihai Grecu 7p, 2×3, Andrei Sava două puncte.

Cu 11/2 la general CSM Galați este pe doi în clasamanetul Grupei B din LNBM cu o etapă înainte de finalul grupei. Pentru CSM Galați urmează jocul de pe terenul celor de la CSM Mediaș, echipa de pe locul trei cu 10/3. Jocul se va disputa sâmbătă, 18 ianuarie, de la ora 17.00.