Au învins, dar nu s-au calificat. CSM Arcada a ratat calificarea în sferturile Cupei CEV

134
sursa foto: Facebook/CSM Arcada Galați

Echipa masculină de volei CSM Arcada a ratat calificarea în faza sferturilor de finală din Cupa CEV. Chiar dacă a câștigat manșa retur a dublei cu Galatasary din 8-imi, scor 3-2, gălățenii părăsesc competiția continentală, din cauza celor două seturi câștigate de formația din Istanbul la Galați.

Debutul de meci a fost excelent și cu speranțe în tranșarea calificării în favoarea formației gălățene. Echipa lui Sergiu Stancu a zburdat în primele două seturi câștigate 25-17 și 25-15.

Evoluția excelentă din primele două seturi nu a putut fi prelungită de formația gălățeană și în al treilea parțial, iar Galatasaray s-a impus în setul trei destul de clar, scor 25-18.

Deși mai avea nevoie de un set pentru a împinge meciul în decisiv, CSM Arcada a cedat și setul patru, scor 23-25, după un parțial echilibrat, dar cu formația vizitatoare la conducere în cele mai importante momente. Chiar dacă nu mai conta în economia calificării setul cinci al jocului a fost câștigat de CSM Arcada cu scorul 15-8, parțial în care Sergiu Stancu a folosit jucătorii care evoluează mai puțin.

MVP-ul jocului a fost declarat Niels Klapwijk cu 27 de puncte realizate, 11 puncte de break.