Cătălin Savu, despre primul meci de verificare al iernii

250

CSU Dunărea de Jos, echipa de fotbal a Universității ”Dunărea de Jos” din Galați, a disputat primul meci de verificare al pauzei dintre tur și retur. Studenții au învins cu scorul 1-0, gol marcat de Alexandru Izvoranu, FC Cahul 2015, formație din Republica Moldova, ce evoluează în liga secundă, Divizia A, de peste Prut.

Legat de primul joc de verificare al iernii managerul general de la CSU, Cătălin Savu, ne-a spus: ”Un meci bun contra unei echipe ce activează în Liga a II-a din Republica Moldova. Formația din Cahul pornește cu gânduri de promovare în prima ligă din Republica Moldova, Divizia Națională, în noul sezon.

În Republica Moldova se joacă în sistemul primăvară-toamnă. FC Cahul 2005 este o echipă bună cu jucători de la Sheriff Tiraspol, campioana Republicii Moldova. A fost primul meci de verificare al echipei noastre, a fost rulat tot lotul, suntem mulțumiți de forma arătată pentru primul joc.

Așteptăm să revină și jucătorii accidentați. În prima repriză am dominat noi, i-am pasat, în partea secundă, mai ales după ce au încasat golul, au mărit presiunea asupra porții noastre”, ne-a precizat Cătălin Savu, managerul general de la CSU Dunărea de Jos Galați.