CSM Galați a învins Steaua în primul meci al dublei de la Târgu Secuiesc

393

Hocheiștii de la CSM Galați au câștigat primul meci din cele două programate la Târgu Secuiesc pe terenul celor de la Steaua București, la limită, scor 4-3.

După ce în prima repriză cele două echipe au terminat la egalitate, scor -0, CSM Galați a câștigat treimea secundă cu scorul 3-2. Steaua a deschis scorul în minutul 1.30 al treimii, însă Pushkaryev a egalat pentru CSM după numai 14 secunde. Steaua a condus și cu 2-1, dar pentru numai un minut, Anton Butochnov a egalat la doi. În ultimul minut al reprizei secunde Vitali Kirichenko a trecut CSM Galați în avantaj, scor 3-2.

Formația gălățeană s-a desprins la 4-2, în minutul 26 al jocului, gol marcat de Evgeni Skachov în inferioritate numerică. În finalul jocului, minutul 17, Steaua a revenit la 3-4, rezultatul final al jocului. Conform statisticii oficiale raportul șuturilor a fost net favorabil gălățenilor, 47-22 (19-5, 9-10, 19-7).

Vineri, de la ora 18.30, CSM Galați va susține al doilea joc al dublei din Covasna cu cei de la Steaua București.