Debut avântat de play-off pentru United. Set la 3 cu Călărașiul

79

Vicecampioana ultimelor trei ediții din Liga I de futsal a început cu o victorie play-off-ul actualei ediții de campionat. Formația gălățeană, locul doi la finalul sezonului regulat, a învins cu scorul 6-3, echipa de pe locul trei de la finele sezonului regulat Dunărea Călărași, într-un meci disputat în sala din Călărași.

Chiar dacă formația din Călărași a condus cu 2-0 în minutul 15, gălățenii au egalat până în pauză prin golurile marcate de Obadă și Tacot, golul egalizator marcat în minutul 17. De la -2 în minutul 15, gălățenii s-au desprins la +2 după șase minute din a doua repriză, cu Mimi Stoica și Robert Crișan autorii celor două goluri. Călărașiul a revenit la 4-3, dar Tacot a reușit dubla în minutul 31, iar Lașcu a stabilit scorul final cu patru minute înainte de final.

După prima etapă din play-off United a acumulat 5 puncte, iar etapa viitoare, 7 martie, ora 18.30, gălățenii vor juca derby-ul campionatului cu Imperial Wet Miercurea Ciuc, câștigătoarea sezonului regulat.