România a cedat la limită jocul cu cel mai greu adversar de la Precalificările Olimpice

284

Echipa națională a României a pierdut meciul de debut în Grupa J a Precalificărilor Olimpice, runda a treia de calificări. Formația pregătită de Julius Penzes și Marius Trandafir a cedat la limită, scor 3-4 (1-2, 1-2, 1-0), jocul cu selecționata Marii Britanii.

Golul de debut al jocului de la Nottingham a fost marcat de Vitali Kirichenko, jucător ce activează pentru CSM Galați. Pentru ”tricolori” au jucat și ceilalți doi jucători de la CSM Galați, Anton Butochnov și Yevhen Yemelianenko, de altfel, cei trei ”gălățeni” au fost repartizați de Penzes și Trandafir în linia a treia a României.

Prima treime s-a încheiat cu scorul 2-1 pentru britanici, Daniel Trancă, în minutul 30, a egalat la 2, iar Sallo Alpar, în minutul 57 a marcat ultimul gol al ”tricolorilor”.

Selecționata Marii Britanii a fost cel mai bine cotat adversar din turneul de la Nottingham, britanicii evoluează în eșalonul de elită al hocheiului mondial. După o zi de pauză România va juca sâmbătă, 8 februarie, cu colega de eșalon Ungaria, (cele două selecționate vor juca între 27 aprilie și 3 mai la CM Divizia I, Grupa A, din Slovenia), urmând ca duminică, 9 februarie, România să întâlnească Estonia în ultimul meci al Grupei J de la Calificările Preolimpice.