România, egala Ungariei la Precalificările Olimpice

294

Naționala de hochei a României a reușit un nou rezultat remarcabil în Precalificările Olimpice, turneu ce se dispută în aceste zile la Nottingham, în Marea Britanie.

”Tricolorii” pregătiți de slovacul Julius Penzes și gălățeanul Marius Trandafir au terminat la egalitate, scor 2-2, cele trei reprize obișnuite ale meciului cu selecționata Ungariei, din Grupa J a Precalificărilor Olimpice.

Ungaria este colega de eșalon a României în Grupa A a Diviziei I, al doilea eșalon valoric mondial, iar nu cu mult timp în urmă, în 2016, a evoluat în eșalonul de elită.

Cum la hochei un meci nu se (mai) poate încheia la egalitate, învingătoarea a fost decisă în prelungiri, iar Ungaria a marcat după 15 secunde din repriza suplimentară de prelungiri și a câștigat două din cele trei puncte ale jocului.

În cele trei reprize obișnuite de joc scorul a fost echilibrat: 1-1, 0-0, 1-1. România a deschis scorul, secunda 35 a jocului prin Daniel Trancă, Ungaria a egalat în minutul doi. În minutul 45 Ungaria a trecut în avantaj, 2-1, iar Anton Butochnov, de la CSM Galați, a trimis meciul în prelungiri cu golul din minutul 56.

Selecționata pregătită de Penzes și Trandafir va juca duminică, de la ora 16.00, ultimul meci de la Grupa J a Precalificărilor Olimpice cu selecționata Estoniei.