România termină cu o victorie Precalificările Olimpice

270

Naționala de hochei a României a încheiat cu o victorie parcursul din runda a treia de calificări la Jocurile Olimpice, Grupa J. Formația pregătită de slovacul Julius Penzes și gălățeanul Marius Trandafir a învins cu socrul 7-3, (2-2, 2-0, 3-1), echipa similară a Estoniei.

Două dintre golurile ”tricolorilor” au fost marcate de Anton Butochnov, atacantul de la CSM Galați. Ucraineanul naturalizat a deschis socrul în minutul 2.05, în timp ce al doilea gol la marcat în minutul 49.47, pentru scorul 6-3.

De altfel, Anton Butochnov a încheiat turneul din Marea Britanie cu trei goluri marcate. Pe lângă dubla cu Estonia, Butochnov a mai marcat și în meciul de ieri cu selecționata Ungariei. La turneul din Marea Britanie, de la CSM Galați au mai fost prezenți alți doi jucători, atacantul Vitali Kirichenko și fundașul Evgheni Yemelianenko.

România a terminat turneul din Marea Britanie, Grupa J din runda a treia de calificări la Olimpiadă, pe locul trei cu patru puncte. Echipa calificată în următoarea faza a competiției se va alege dintre Marea Britanie și Ungaria, joc ce va începe de la ora 20.00, ora României.