Set câștigat pe terenul campioanei pentru CSU Belor

87

Debut promițător de play-off pentru formația gălățeană de volei CSU Belor. Fetele pregătite de Bogdan Paul au câștigat un set chiar pe terenul campioanei și liderului la zi din Divizia A1, CSM Volei Alba Blaj.

Formația gălățeană a început meciul de la Blaj în forță și a câștigat setul inaugural cu socrul 25-23, după un set controlat de gălățence, (8-7, 16-11, 21-17). Evoluția bună a continuat și în al doilea parțial. CSU Belor a condus în debutul setului, 8-5, gălățencele s-au aflat la conducere și la jumătatea parțialului, 16-13. Blajul a egalat spre final, 20-20, iar parțialul a fost adjudecat de campioane cu scorul 25-22. În celelalte două secvențe de joc CSM Volei Alba Blaj s-a impus 25-11 și 25-14.

Setul pierdut de Volei Alba Blaj este abia al treilea pe teren propriu în acest sezon de formația campioană, (în Divizia A1), precedentele două au fost în jocul cu CSM Târgoviște, echipa de pe locul trei în clasamentul la zi.

CSU Belor este pe șase în grupa de play-off din Divizia A1 cu 26 de puncte, iar miercuri, 11 martie, de la ora 19.00, va juca cu Știința Bacău în etapa a II-a din play-off.