Start lansat de retur pentru Luceafărul Berești. Victorie pe terenul vicecampioanei!

190

Munca din pauza de iarnă dusă de Luceafărul Berești începe să-și arate roadele. În chiar primul meci al sezonului de primăvară, etapa a 14-a, Luceafărul Berești a furnizat prima surpriză din a doua parte din Liga a V-a. Echipa manageriată de Mihai Bejan s-a impus cu scorul 3-1 pe terenul uneia dintre echipele de top din Liga a V-a, Mălina Smârdan, vicecampioana ultimelor trei ediții din Liga a V-a.

Sorin Toderașcu a deschis scorul cu un șut din afara careului. La 1-0 Luceafărul a ratat șansa desprinderii după ce a irosit o lovitură de pedeapsă. Imediat pe contraatac Ionuț Ionașcu a marcat pentru 2-0. Gazdele au redus din diferență după golul marcat de Robert Stoica din penalty, iar Eduard Nicoară, tânărul de 17 ani venit în pauza de iarnă de la Voința Cudalbi, (Liga a IV-a), a stabilit socrul final, 3-1 Luceafărul Berești.

Luceafărul Berești este pe nouă în Liga a V-a cu 20 de puncte din 14 jocuri, în timp ce Mălina Smârdan ocupă locul patru în ierarhia din Liga a V-a cu 27 de puncte. În etapa a 15-a Luceafărul va juca la Berești cu Șoimii Foltești, iar Mălina Smârdan are programat joc pe terenul celor de la Zorile Grivița.