Victorie cu set pierdut pentru CSM Arcada la debutul în play-off

74

Echipa masculină de volei CSM Arcada a început play-off-ul Diviziei A1 cu o victorie. Chiar dacă a cedat un set, chiar cel inaugural, formația gălățeană a câștigat toate cele trei puncte din jocul cu SCM Gloria Buzău.

Primul set a fost câștigat de oaspeți cu socrul 25-23. În finalul parțialului inaugural Georgiev a apropiat formația gălățeană la doar o lungime, scor 23-24, bulgarul a urmat la serviciu, dar a servit direct în fileu, iar oaspeții au beneficiat de prima minge de set. Klapwijk a anulat prima minge de set a buzoienilor, însă oaspeții și-au adjudecat setul din a doua încercare.

Avantajul oaspeților a fost anulat de CSM Arcada în următoarele seturi. În al doilea parțial gălățenii s-au impus cu 25-17, (8-6, 16-11, 21-15), setul trei a fost adjudecat de gălățeni cu 25-20, (15-8, 21-15), iar în ultimul set CSM Arcada s-a impus cu 24-19, (16-13, 21-17).

Cu 53 de puncte din 19 jocuri CSM Arcada conduce grupa superioară din Divizia A1 masculină de volei. Miercuri, 11 martie, de la ora 17.00, CSM Arcada va juca cu SCMU Craiova, echipa de pe locul doi, tot la Sala Sporturilor Dunărea.