Victorie în derby. United preia șefia în play-off

242

De trei ori consecutiv vicecampioană a României, echipa de futsal de la United Galați își face culoar spre a patra finală de campionat consecutivă.

Formația pregătită de Florin Ignat a preluat șefia în grupa superioară din Liga I după ce a învins Imperial Miercurea Ciuc, campioana României și câștigătoarea sezonului regulat al actualului campionat.

Disputat fără spectatori derby-ul cu Ciucul a fost câștigat de United cu scorul 2-1, cu 1-1 scorul după primele 20 de minute.

Scorul din prima parte a fost stabilit în minutul 11 al jocului. Harghitenii au marcat primii, dar Andrian Lașcu a egalat la interval de câteva secunde.

Internaționalul basarabean Andrian Lașcu a marcat și golul de 2-1 al jocului, la două minute de la reluarea părții secunde. Pe parcursul părții secunde United a avut mai multe oportunități de a se desprinde, cea mai importantă a fost irosită de Robert Crișan.

În superioritate numerică, după ce Savio a fost eliminat, cartonaș roșu, Crișan a ratat desprinderea de la un metru de poartă. Chiar dacă Imperial a forțat egalarea, au jucat cu fly goalkeeper, defensiva gălățeană a păstrat avantajul pentru a doua victorie din acest sezon în fața echipei din Miercurea Ciuc.

După victoria cu Imperial Miercurea Ciuc formația gălățeană preia șefia în play-off cu 8 puncte, două puncte mai mult decât echipa din Miercurea Ciuc. Sâmbătă, 21 martie, United va juca ultimul meci din turul grupei de play-off, la Timișoara cu cei de la Informatica, echipă fără puncte în play-off.