CSU Belor mărește contingentul de jucătoare din Bulgaria. Mirela Shahpazova, a treia bulgăroaică din lot!

140

Una dintre cele mai importante poziții de pe terenul de volei, cea de ridicător, a fost dublată de gruparea gălățeană de prima ligă CSU Belor. După Andreea Cristina Tămaș formația gălățeană și-a asigurat serviciile și celei de a doua coordonatoare, Mirela Shahpazova, Bulgaria.

În vârstă de 22 de ani, 1,72 metri, Shahpazova este componentă a Echipei Naționale a Bulgariei, iar în urmă cu trei ani a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial de Volei U23.

La nivelul de seniori a jucat doar pentru VC Maritza Plovdiv, echipă cu care a câștigat de cinci ori campionatul în Bulgaria, de patru ori a câștigat Cupa Bulgariei, cât și o ediție a Super Cupei Bulgariei.