Ajax Dulcisimo, din nou campioană!

292

Suspendat în luna martie, din cauza pandemiei de coronavirus, dar și reprogramat de două ori, pentru date nestabilite, Campionatul de Minifotbal Galați, Liga I, și-a decis echipa campioană.

Asociația de Minifotbal Galați a decis înghețarea campionatului local de minifotbal, ediția 2019-2020, iar clasamentul final urmând să fie omologat conform ierarhiei de la mimentul întreruperii competiției.

Astfel, campioană a fost desemnată Ajax Dulcisimo Galați, pentru al cincilea sezon consecutiv. La momentul întreruperii campionatului campioana en-titre avea un avans de 12 puncte față de echipa de pe locul doi, Viitorul. Fosta campioană, Atletico Abcoz, a terminat pe trei ediția recent încheiată a campionatului ca urmare a poziției ocupate în momentul întreruperii.

Adrian Grigoraș, golgheterul Ligii I

În ceea ce privește ierarhia din clasamentul marcatorilor Adrian Grigoraș, Alex 2014, a fost desemnat golgeterul campionatului, după același criteriu, poziția ocupată la momentul întreruperii. ”Grig” avea marcate 44 de goluri în luna martie, când s-a decis suspendarea campionatului. Podiumul clasamentului marcatorilor este completat de Constantin ”Boboc” Spînache și Iulian Napîrlică, ambii de la Ajax Dulcisimo.

M14, campioană în Liga a II-a

Legat de campionatul Ligii a II-a M14 a fost desemnată câștigătoare. În momentul întreruperii campionatului formația desemnată campioană avea un avans considerabil, 41 de puncte, față de echipa de pe locul doi FC Atalanta M16. M14 a încheiat sezonul cu bilanțul 18-0-0, golaveraj 124-61. Ultima treaptă a podiumului ligii secunde este ocupată de Squadra Azzura.

Nicu Bălan, golgheter în Ligii a II-a

Golgheter în campionatul Ligii a II-a a fost desemnat Nicu Bălan cu cele 33 de reușite ale sale. Nicu Bălan a evoluat în sezonul recent încheiat pentru echipa campioană M14. Pe doi în clasamentul golghetrrrilor a terminat Daniel Boșneagă, 31 de goluri, jucător ce a evoluat pentru Sporting, iar un alt jucător al echipei campioane, Ștefan Adamache, M14, a ocupat ultima treaptă a podiumului din clasamentul golgheterilor, cu 30 de reușite.