Oțelul, victorie importantă la Ianca

443

Cu două cazuri de coronavirus în lot, cu moralul ușor zdruncinat după înfrângerea de la mijlocul săptămânii din Cupă, SC Oțelul și-a respectat blazonul și a plecat cu cele trei puncte de la Ianca.

În etapa a III-a din al treilea eșalon formația gălățeană s-a impus cu socrul 1-0 pe terenul celor de la Viitorul Ianca. Formația din Ianca era neînvinsă în acest sezon, mai mult, în runda precedenta a învins cu scorul 2-1 una dintre contracandidatele Oțelului, Dacia Unirea Brăila, chiar pe terenul echipei din Brăila, (Dacia Unirea Brăila își dispută meciurile de pe teren propriu la Însurăței, județul Brăila).

Golul victoriei din jocul de la Ianca a fost marcat de Cosmin Stoian, din lovitură de pedeapsă, cu aproape zece minute înainte de pauză. Cu cele trei puncte obținute la Ianca formația gălățeană acumulează 6 puncte în clasament, golaveraj 3-1. Pentru Oțelul urmează un nou joc cu o formație cu aspirații în eșalonul superior, CSM Focșani. Meciul este programat să se dispute sâmbătă, 3 octombrie, de la ora 15.00, pe stadionul Oțelul.