Sporting Liești a părăsit Cupa României

181

Sporting Liești, gruparea gălățeană de Liga a III-a, a părăsit ediția în curs a Cupei României. Formația gălățeană a pierdut la limită, scor 1-2, jocul cu Hușana Huși, liderul seriei I din eșalonul trei, meci disputat pe stadionul din Huși.

Echipa din Liești a deschis scorul în minutul 19 prin Alexandru Stan. Cu două minute înainte de pauză gazdele au egalat prin Francis Agbleta, (fostul jucător de la Politehnica Galați), iar în minutul 75 Hușana a marcat pentru 2-1.

Pentru meciul de marți Lieștiul nu s-a putut baza pe serviciile a patru jucători: Iancu, Lupu, Grigoraș, menajați și Zărnescu accidentat. În aceste condiții pentru Sporting Liești au jucat: Vădeanu – Bucevschi, Voicu, Gîță, Năstase – Munchiu, Constantinescu, Stan, Ifrtimie – Mihu, Dănăilă. Au mai jucat: Bîrlădeanu, Bandac și Manea.

După eliminarea din Cupă pentru Sporting Liești își continuă parcursul în campionatul Ligii a III-a, iar sâmbătă, 26 septembrie, de la ora 17.00, va juca pe terenul liderului seriei secunde din al treilea eșalon, CSM Râmnicu Sărat.