CSM Galați s-a impus la Gheorgheni, după ce a întors rezultatul într-un minut

389

Hocheiștii de la CSM Galați s-au impus în al doilea meci al etapei duble de la Gheorgheni cu formația locală ACSH Gheorgheni. Gălățenii s-au impus cu scorul 2-1 (0-1, 0-0, 2-0), într-un joc în care și-au concretizat victoria într-un minut.

Harghitenii au deschis scorul în minutul 16, avantaj ce s-a menținut pe tabelă până cu aproape 15 minute aproape de finalul jocului. În minutul 45.03, fundașul Hildebrand Szabolcs a egalat situația pe tabelă prin intermediul unui șut de la distanță, pasă Sergei Paior. 35 de secunde mai târziu, la faza următoare, fostul jucător al gazdelor Kyrychenko, (minutul 45.38), a trecut formația gălățeană la conducere, ajutat de Neznamov și Zadlubovsky. În minutele de final ale jocului gazdele au forțat egalarea, au jucat fără portar, dar defensiva condusă de Onodi Otto a rezistat fără gol primit.

Lotul CSM Galați a fost:

• Onodi Otto, Szopos Mogor (rezervă) – portari;
  • Hildebrand Szablocs, Mikhail Rybalko – Evgeni Yemilianenko, Albert Polinin – Cătălin Berdilă, Ciprian Țapu – Biro Otto, Nagy Istvan – fundași;
  • Aleksander Neznamov, Evgeni Skachkov, Sergei Paior – Yevgeni Lymansky, Vitalii Kyrychenko, Konstantin Makarov – Patrik Machala, Denis Zabludovsky, Mircea Constantin – Biro Matyas, Anton Butochnov, Adrian Irimia.

În clasamentul la zi din Campionatul Național de Seniori CSM Galați este pe locul doi cu 14 puncte din 6 jocuri. Pentru CSM Galați urmează două meciuri pe teren propriu, miercuri și joi, 4-5 noiembrie, în ambele zile de la ora 18.30, formația gălățeană va juca cu Steaua București.