Hocheiștii de la CSMG au pierdut pe final la Gheorgheni

238

Hocheiștii de la CSM Galați au înregistrat prima înfrângere din acest sezon în primul joc al etapei duble de la Gheorgheni, scor 2-3, (1-1, 0-1, 1-1), cu gazdele de la ACSH Gheorgheni.

Învingătoarea s-a decis în minutele de final ale jocului. Cu 61 de secunde înainte de finalul celor trei reprize obișnuite, la scorul 2-2, finlandezul harghitenilor Koskiranta, plasat undeva în interiorul cercului de angajament, a lobat pucul peste portarul Onodi și a marcat golul de 3-2.

Până la golul marcat de hocheistul finlandez s-a jucat pe contre. CSM Galați a deschis socrul, în minutul 4, prin Makarov, în situație de superioritate numerică, gazele au egalat în ultimele secunde ale treimii inaugurale. În partea secundă, minutul 40, ACSH Gheorgheni a preluat conducerea, iar cu patru minute înainte de finalul jocului CSM Galați a egalat la doi prin golul lui Yemilyanenko.