Oțelul s-a impus în derby-ul de la Liești

559
sursa foto: Facebook/SC Oțelul

În derby-ul etapei a opta din seria secundă a Ligii a III-a s-au întâlnit cele două echipe gălățene implicate în lupta pentru accederea la baraj, Sporting Liești și Oțelul. Derby-ul de pe ”Liești Arena” s-a încheiat cu victoria Oțelului, scor 2-0, la pauză 2-0.

Cele două goluri ale jocului au fost marcate de Bogdan Gavrilă. Atacantul Oțelului a deschis scorul în minutul 28, după o pasă inteligentă oferită de Gabriel Răducan, iar cu cinci minute înainte de pauză Gavrilă a marcat pentru 2-0 după o acțiune pe cont propriu.

După victoria din jocul de la Liești Oțelul este pe locul doi cu 16 puncte, la două puncte în spatele celor de la Dacia Unirea Brăila (locul 1), în timp ce Sporting Liești se menține pe patru cu 13 puncte.

În acest an se vor mai disputa două etape, Oțelul va juca pe teren propriu cu Sportul Chiscani, 7 noiembrie, și CSM Râmnicu Sărat, 14 noiembrie, în timp ce Sporting Liești are programate jocuri la CSM Focșani, 7 noiembrie, și pe teren propriu cu Sportul Chiscani, 14 noiembrie.