CSM Arcada merge la Moscova pentru optimile CEV Cup

113

Echipa masculină de volei CSM Arcada a obținut calificarea în faza optimilor de finală din Cupa CEV. După victoria, scor 3-0, din manșa tur de la Galați, formația gălățeană avea nevoie de doar două seturi în jocul de pe terenul celor de la Montana Volley, pentru a se califica în faza următoare a Cupei CEV.

Returul din Bulgaria a fost pierdut de gălățeni în prelungiri, scor 3-2. Gazdele s-au impus în primul set cu scorul 25-18, (8-7, 11-16, 14-21), primul dintre seturile necesare pentru calificare a fost obținut de gălățeni în urma parțialului secund câștigat cu scorul 25-16 (8-5, 16-12, 21-14). Setul trei a fost adjudecat de bulgari cu scorul 25-20, (8-5, 16-14, 21-16), iar gălățenii au obținut calificarea în setul patru, câștigat de formația pregătită de Sergiu Stancu cu scorul 25-21, (8-6, 15-16, 21-19). Setul cinci s-a jucat doar pentru palmares, iar bulgarii s-au impus cu scorul 15-9.

Niels Klapwijk, cu 28 de puncte realizate, a fost MVP-ul jocului din Bulgaria.

Optimile se joacă la Moscova, în sistem turneu

În faza următoare a Cupei CEV gălățenii vor juca cu Amysoft Lycurgus Groningen, Olanda. Duleul cu olandezii se va disputa în cadrul unui turneu la Moscova, la 16 decembrie. Dacă va trece de olandezi CSM Arcada va juca a doua zi cu învingătoarea dintre Dinamo Moscova, Rusia, și Vojvodina Novi Sad, Serbia.

Pentru CSM Arcada urmează două jocuri în Divizia A1, la Galați, contra celor de la Dinamo, 27 noiembrie, și U Cluj, 29 noiembrie.