Debut cu victorie pentru CSU Belor

195

Echipa feminină de volei CSU Belor a debutat în noua ediție de campionat a Diviziei A1 cu o victorie. Formația gălățeană a trecut cu socrul 3-0 de FC Argeș Pitești, într-un meci disputat la București, în Sala Rapid.

În cea mai mare parte din meci jocul a fost controlat de formația gălățeană. Primul set a fost adjudecat de CSU Belor cu 25-16, (8-5, 16-8, 21-14). Chiar dacă a început al doilea set cu un parțial 6-0, fetele de la Belor s-au văzut chiar conduse de formația argeșeană pe final de set, 18-20, 19-21. În ultimele secvențe din parțialul secund gălățencele au egalat la 22, după care s-a impus cu 25-22, grație a două atacuri reușite de Lakovic și a căpitanului Anamaria Berdilă. Setul trei a fost câștigat de CSU Belor fără emoții, 25-16, (8-5, 16-10, 21-14).

Anamaria Berdilă a reușit cele mai multe puncte în jocul de la București, 14. Celelalte marcatoare de la CSU Belor au fost: Borislava Saykova 10p, Lara Vukasovic 8p, Andrea Lakovic 6p, Sorina Miclăuș 6p, Talita Do Nascimento 5p, Adrian Roșca 2, Mirela Shapazova 1p.

Pentru CSU Belor urmează meciul de luni, de la aceeași oră 18.30, cu gazdele turneului Rapid București. Formația bucureșteană a învins cu scorul 3-0 Argeș Pitești în primul meci al turneului din Capitală.